дома Свет Кинеската вселенкса станица влегува во земјината атмосфера

Кинеската вселенкса станица влегува во земјината атмосфера

449
0
АКЦИЈА

Кинеската вселенска станица “Тиангог еден” која не работи во наредните 24 часа со брзина од 26.000 километри на час треба да влезе во земјината атмосфера каде ќе се запали и дезинтегрира, соопштија кинеските власти.

Вселенската станица треба да падне во понеделник по кинеско време, наведоа властите и додадоа дека до слични проценки дошле и стручњаците од Европската вселенска агенција.

Предходно беше најавено дека станицата денеска ќе влезе во атмосферата.

Станицата е тешка околу девет тона, и не би требало да предизвика штета при падот, а опасноста по населението проценета е на помалце од еден во илјада милијарди.

“Тиангог еден” беше прва кинеска вселенскка станица лансирана 2011. година, како експериментална станица за поголеми проекти.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here