дома Свет Ја погодија ли Украинците „АХИЛОВАТА ПЕТА“ на Путин?!

Ја погодија ли Украинците „АХИЛОВАТА ПЕТА“ на Путин?!

165
0
АКЦИЈА

Некои руски војници пробиле дупки во резервоарите за гас на нивните воени возила за да избегнат борба, тврди американски официјален претставник. Русија сега дневно губи војници колку што изгуби за време на целата едномесечна интервенција во 2014 година

Кога Русија го зазеде Крим во 2014 година, претседателот Владимир Путин беше толку загрижен за бројките за руските жртви што ќе излезат на виделина што властите ги нападнаа новинарите кои се обидоа да покриваат погреби на некои од 400-те војници убиени за време на таа едномесечна кампања. Но, Москва по сѐ изгледа сега губи толку војници дневно по последната инвазија на Путин на Украина. Големата бројка за загинати руски војници ја открива потенцијалната слабост на рускиот претседател во време кога тој сè уште јавно тврди дека е ангажиран само во ограничена воена операција на сепаратистичкиот исток на Украина.

Никој не може со сигурност да каже колку руски војници загинаа од минатиот четврток, кога го започнаа она што се претвора во долг марш кон Киев, главниот град. Некои руски единици го спуштија оружјето и одбија да се борат, соопшти во вторникот Пентагон. Големите украински градови досега го издржаа нападот. Американските власти очекуваа дека североисточниот град Харков ќе падне за еден ден, но украинските трупи таму возвратија и ја вратија контролата, и покрај гневните ракетни истрели. Телата на руските војници се оставени во областите околу Харков. Видеата и фотографиите на социјалните мрежи покажуваат јагленисани остатоци од тенкови и оклопни возила, а нивните екипажи мртви или ранети.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана, генерал-мајор Игор Конашенков, во неделата за прв пат призна дека „има мртви и ранети“ руски војници, но не изнесе бројки. Тој инсистираше на тоа дека украинските загуби се „многу“ поголеми. Украина соопшти дека нејзините сили убиле повеќе од 5.300 руски војници.

Тврдењата на ниту една страна не се проверени независно, а претставниците на администрацијата на Бајден одбија јавно да коментираат за бројките на жртвите. Но, еден американски функционер ги оцени руските загуби од понеделникот на 2.000, проценка со која се согласија двајца европски претставници. Високи функционери на Пентагон на затворени брифинзи во понеделникот рекоа дека по сѐ изгледа смртните случаи на руската и украинската војска се исти, околу 1.500 на секоја страна во првите пет дена. Но, тие предупредија дека бројките – засновани на сателитски снимки, пресретнувања на комуникациите, социјалните медиуми и извештаите на медиумите на терен – се проценки. За споредба, речиси 2.500 американски војници беа убиени во Авганистан во текот на 20 години војна.

За Путин, зголемениот број на жртви може да ја оштети секоја преостаната домашна поддршка за неговата украинска кампања. Руските сеќавања се долги – а особено на мајките на војниците, велат американските официјални лица. Лесно може да се навратат на 15.000 војници убиени кога Советскиот Сојуз го нападна и го окупираше Авганистан, или илјадниците убиени во Чеченија.

Русија распореди теренски болници во близина на првите линии на фронтот, велат воените аналитичари, кои исто така ги надгледувале амбулантните возила кои возат напред-назад од руските единици до болниците во соседна Белорусија, сојузник на Москва.

„Со оглед на многуте извештаи за над 4.000 Руси убиени во акција, јасно е дека нешто драматично се случува“, рече Џејмс Ставридис, кој беше врховен командант на сојузниците на НАТО пред неговото пензионирање. „Ако руските загуби се толку значајни, Владимир Путин тоа тешко ќе го објасни на неговиот домашен фронт“.

Конгресменот Адам Шиф, демократ од Калифорнија и претседател на Комитетот за разузнавање на Претставничкиот дом, додаде: „Ќе има многу Руси кои ќе си одат дома во пластични кеси и многу руски семејства кои ќе тагуваат колку подолго ова ќе продолжи“.

Конкретно, претставници на Пентагон и воени аналитичари рекоа дека е изненадувачки што руските војници ги оставиле телата на своите соборци.

„Шокантно е да се види дека тие ги оставаат своите паднати браќа зад себе на бојното поле“, рече Евелин Фаркаш, висок претставник на Пентагон за Русија и Украина за време на администрацијата на Обама. „На крајот мајките ќе кажат: ‘Каде е Јури? Каде е Максим?’“

Украинската влада веќе почна да одговара на тоа прашање. Во неделата, властите отворија веб-страница за која рекоа дека треба да им помогне на руските семејства да пронајдат информации за војниците кои можеби биле убиени или заробени. Веб-страницата, на која се наведува дека е создадена од Министерството за внатрешни работи на Украина, вели дека обезбедува видеа од заробени руски војници, некои од нив повредени. Сликите и видеата се менуваат во текот на денот.

„Ако вашите роднини или пријатели се во Украина и учествуваат во војната против нашиот народ – тука можете да добиете информации за нивната судбина“, се вели на страницата.

Името на страницата, www.200rf.com, е мрачна референца за Cargo 200, воен код што го користел Советскиот Сојуз за телата на војниците ставени во ковчези и обложени со цинк за транспорт подалеку од бојното поле. Тоа е еуфемизам за војниците убиени во војна. Веб-страницата е дел од кампањата што ја започнаа Украина и Западот за да се спротивстават на она што американските официјални лица го карактеризираат како руска дезинформација, што го вклучува и инсистирањето на Русија пред инвазијата дека трупите што ја опкружуваат Украина едноставно биле таму за воени вежби. Информациите и битката за јавното мислење ширум светот одиграа огромна улога во војната што изгледаше како натпревар Давид против Голијат.

Во понеделникот, украинскиот амбасадор во Обединетите нации, Сергиј Кислица, ги прочита пред Генералното собрание, како што рече, последните СМС пораки од руски војник до неговата мајка. Тие, како што рече, биле добиени од украинските сили откако бил убиен војникот: „Ни рекоа дека ќе нè дочекаат со добро, а тие се фрлаат пред нашите оклопни возила и не ни дозволуваат да поминеме. Не нарекуваат фашисти. Мамо, ова е толку тешко“.

Одлуката да се прочитаат тие текстови е не толку прикриен потсетник за Путин за улогата што ја имаат руските мајки во свртувањето на вниманието на воените загуби, што владата се обидува да ги задржи во тајност. Всушност, групата која сега се нарекува Сојуз на комитети на мајки на војниците на Русија одигра клучна улога во отворањето на војската за јавен надзор и во влијанието врз перцепциите за воената служба, напиша Џули Елкнер, историчарка од Русија во The Journal of Power.

Во вторникот, висок функционер на Пентагон рече дека цели руски единици го положиле оружјето без борба откако се соочиле со изненадувачки цврстата украинска одбрана. Во некои случаи, руските војници пробиле дупки во резервоарите за гас на нивните возила, веројатно за да избегнат борба, рече официјалниот претставник. Сликите на кеси со тела или ковчези или со војници убиени и оставени на бојното поле, рече претставник на администрацијата на Бајден, ќе се покажат како најштетни за Путин дома.

Украинските власти ги користат извештаите и сликите на социјалните мрежи за руските жртви за да се обидат да го намалат моралот на руските сили кои освојуваат. Во понеделникот, министерот за одбрана на Украина, Олексеј Резников, им понуди на руските војници готовина и амнестија доколку се предадат.

„Руски војници! Ве доведоа во нашата земја да убивате и да умрете“, рече тој. „Не следете криминални наредби. Ви гарантираме целосна амнестија и 5 милиони рубљи доколку го оставите оружјето. За оние кои ќе продолжат да се однесуваат како окупатори, нема да има милост“. (Њујорк тајмс)

Превземено од:

МК Репортер

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here