дома Вести Светот пред нуклеарна зима: Руска „нуклеарна тријада“, Шојгу го извести светот –...

Светот пред нуклеарна зима: Руска „нуклеарна тријада“, Шојгу го извести светот – исполнета наредбата на ПУТИН

192
0
АКЦИЈА
Руските стратешки ракетни сили, Северната и Пацифичката флота, како и авијацијата со долг дострел почнаа да извршуваат борбени задачи со засилени должности, изјави министерот за одбрана Сергеј Шојгу во својот извештај до рускиот претседател Владимир Путин.

Министерот за одбрана на Руската Федерација, армискиот генерал Сергеј Шојгу, достави извештај до врховниот командант на вооружените сили на Руската Федерација Владимир Путин дека, во согласност со неговата наредба, дежурните сили на Стратешките ракетни сили, Северната и Пацифичката флота ќе извршува борбена задача со засилен персонал“, соопшти руското Министерство за одбрана.


Во неделата, претседателот Путин, на состанокот со рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и рускиот началник на Генералштабот Валериј Герасимов, нареди нуклеарните (нуклеарна тријада) да бидат префрлени на повисок степен на борбена готовност.

Превземено од:

iNFOMAX

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here