дома Свет ДРАМАТИЧЕН ГОВОР НА ЗЕЛЕНСКИ: Европејци разбудете ги вашите политичари, сите го паметиме...

ДРАМАТИЧЕН ГОВОР НА ЗЕЛЕНСКИ: Европејци разбудете ги вашите политичари, сите го паметиме Чернобил

194
0
АКЦИЈА
Украинскиот претседател Владимир Зеленски го имаше можеби најдраматичното обраќање до украинската и светската јавност досега, а причината е нападот на руските сили на најголемата нуклеарна централа во Европа, во Запорожје, Украина. Во својот говор тој предупреди дека експлозијата во Запорожје ќе биде „крајот за сите нас“.
Напад на руските сили врз електраната се случи синоќа. Како последица на нападот избувнал пожар во електраната, кој подоцна бил изгаснат.

Обраќањето на Зеленски го пренесуваме во целост:
„Европа мора веднаш да се разбуди. Најголемата нуклеарна централа во Европа гори. Руските тенкови моментално пукаат со нуклеарни единици. Овие тенкови имаат термални камери, па знаат каде да гаѓаат. Тие се подготвени за тоа.
Им се обраќам на сите Украинци и на сите Европејци, на сите луѓе кои го знаат зборот Чернобил и кои знаат колку страдања и жртви предизвика експлозијата во нуклеарната централа. Тоа беше глобална катастрофа. Стотици илјади луѓе се бореа со последиците. Десетици илјади луѓе беа евакуирани.
Европејци, ве молиме разбудете се. Кажете им на вашите политичари дека руските сили ја бомбардираат нуклеарната централа Запорожје и градот Енерходар. Таму има енергетски единици. Шест. Само една експлодираше во Чернобил.

Ги предупредуваме сите дека ниту една земја досега не бомбардирала нуклеарни централи. За прв пат во историјата на човештвото, терористичка држава спроведува нуклеарен тероризам.
Руските пропагандисти се закануваат дека ќе го покријат светот со нуклеарна пепел. Сега веќе не е закана. Тоа е реалноста. Не знаеме како ќе заврши пожарот на станицата, кога ќе се случи експлозијата, а не дај Боже да биде. Нашиот народ отсекогаш ја чувал нуклеарната станица, па немало провокации, да не може никој да ја земе станицата, да ја минира и да се обиде да го уценува целиот свет со нуклеарна катастрофа.
Мора да ги запреме руските сили. Кажете им на вашите политичари: Украина има 15 нуклеарни единици. Ако се случи експлозија, тоа ќе биде крај за сите нас, крај на Европа, евакуација на Европа. Само итна реакција од Европа може да ги спречи руските трупи да ја спречат смртта на Европа во катастрофа во нуклеарна централа“.
Извор: Нова.рс

превземено од

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here