дома Балкан ЕКСПЛОЗИЈА!НАТО ВО ШОК! ПУТИН РАСПОРЕДУВА ПВО СИСТЕМИ ВО СРБИЈА

ЕКСПЛОЗИЈА!НАТО ВО ШОК! ПУТИН РАСПОРЕДУВА ПВО СИСТЕМИ ВО СРБИЈА

212
0
АКЦИЈА

ЗАЕДНИЧКА руско-српска воена вежба „Словенски штит“ ќе се одржи во октомври на територијата на Србија.

Како што објави заменик-главниот командант на руските воздухопловни и вселенски сили, Јуриј Грехов, во интервју за рускиот воен весник „Црвена звезда“, Москва ќе испрати свои комплекси за противвоздушна одбрана во Србија.

Тој не прецизира за кои системи станува збор, додека некои медиуми пишуваат дека се „Панцир С“.

Претходно, како дел од руско-српските вежби за воздушна одбрана „Словенечки штит 2019“ на територијата на Србија, единиците на противвоздушниот ракетен систем С-400 за првпат учествуваа надвор од границите на Русија. Обуката исто така вклучуваше ракетни и топовски системи „Панцир С“ на руските воздухопловни и вселенски сили, како и противвоздушни ракетни системи „Нева М1Т“ и „Куб М“ на српските воздухопловни сили и ПВО.

По вежбите, српската страна купи противвоздушни системи „Панцир С1“. Подоцна, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави купување на подобрениот руски систем за противвоздушна одбрана „Панцир С1М“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here