дома Вести Украина прва се повлече од обвинувањата за Угурите

Украина прва се повлече од обвинувањата за Угурите

238
0
АКЦИЈА

Кина во саботата соопшти дека ја поздравува одлуката на Украина да го повлече одобрувањето на заедничката изјава против Кина на 47-та седница на Советот за човекови права на Обединетите нации (УНХРЦ).

Украина во петокот издаде соопштение на официјалната веб-страница на својата постојана мисија во канцеларијата на ООН во Женева, со што се повлекува одобрувањето на антикинеската заедничка изјава дадена од Канада на седницата на УНХРЦ.

Портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи во изјавата нагласи дека повеќе од 90 земји на сесијата на УНХРЦ ја поддржаа и одекнуваа Кина на различни начини. „Обидот на неколку западни земји да ја обвинат Кина за прашања поврзани со Ксинџијанг, Хонг Конг и Тибет заврши повторно безуспешно“, се вели во изјавата на портпаролот.

„Ова целосно покажа дека правдата секогаш ќе надвладее и луѓето имаат своја фер проценка“, рече портпаролот, додавајќи „потезите на неколку западни земји да се мешаат во внатрешните работи на Кина, да ја потиснуваат и ограничуваат Кина и да го попречуваат развојот на Кина под изговор на човечки правата не успеваат “.

Портпаролот исто така истакна дека Министерството за надворешни работи на Украина даде јасна изјава дека не се меша во внатрешните работи на Кина.

„Кина ја поздравува одлуката на украинската страна што го рефлектира нејзиниот дух на независност и почитување на фактите и е во согласност со целите на Повелбата на ООН и основните норми што ги регулираат меѓународните односи“, рече портпаролот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here