дома Вести Макрон пред пораз во вториот круг на регионалните избори во Франција

Макрон пред пораз во вториот круг на регионалните избори во Франција

254
0
АКЦИЈА

Резултатите од првиот круг минатата недела беа разочарувачки за претседателот Емануел Макрон, чија партија веројатно нема да освои ниту еден од 13-те континентални региони на Франција.

Екстремно десничарската партија предводена од Марин Ле Пен исто така постигна послаба разлика од очекувањата. Првиот проблем ќе биде излезноста, која беше исклучително мала во првиот круг. Околу 48 милиони гласачи беа поканети на гласање, со строг епидемиолошки протокол, особено поради делта варијантата на коронавирусот.

Со многу мала излезеност, партијата на Марин Ле Пен поведе во првиот круг во само еден регион, Прованса-Алпи-Азурниот брег, а анкетите предвидуваа дека може да освои шест региони. Наместо тоа, традиционалните конзервативци, кои беа поразени од Макрон на претседателските и парламентарните избори во 2017 година, одеднаш се вратија. Тројцата главни членови, сите поранешни министри и сегашни лидери на некои од најнаселените региони во Франција, денеска се кандидираат за реизбор, што според нив ќе биде отскочна даска за претседателските избори во 2022 година.

Ксавиер Бертранд од северниот регион От-де-Франс стана фаворит на конзервативците за да ја претставува партијата во претседателската трка. Советниците на Макрон сметаат дека поранешниот министер за здравство претставува закана што може да го загрози централно-десничарското гласачко тело на претседателот во првиот круг од изборите во април. Претседателот на регионот Ил-де-Франс, во кој се вклучени и Париз, Валери Пекресе и Лоран Вакуез од пошироката област на Лион, се уште двајца конзервативци чиј резултат може да биде одлучувачки дали да се предизвика Бертранд следната година.

Националната собир на партијата на Марин Ле Пен продолжува да се надева на освојување на регионот Прованса-Алпи-Азурниот брег околу Марсеј и Ница. Освојувањето на тој регион би и дал поттик и платформата на Ле Пен да му се спротивстави на Макрон во 2022 година, што би било повторување на дуелот од 2017 година, на кој според анкетите Макрон би победил повторно, но овојпат со послаба предност.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here