дома Балкан Генерал Витале: Србија и НАТО соработуваат посилно отколку што гледаат граѓаните

Генерал Витале: Србија и НАТО соработуваат посилно отколку што гледаат граѓаните

214
0
АКЦИЈА

Шефот на канцеларијата за воени врски на НАТО во Белград, бригадниот генерал Томазо Витале, изјави дека соработката меѓу тој сојуз и Србија е многу посилна и поразвиена отколку што гледаат граѓаните во Србија.

„Една од причините за тоа е големиот број дезинформации, против кои се бориме со фактите и нашите заеднички вредности, транспарентен пристап и конкретни мерки“, рече Витале за печатеното издание на весникот „Блиц“.

Тој потсети дека оваа година се одбележуваат 15 години од приемот на Србија во програмата за партнерство за мир на НАТО.

Тој посочи дека НАТО целосно ја почитува одлуката на Србија да не влезе во алијансата, но како што додаде, НАТО и Србија сепак можат да соработуваат и тоа е она што го прават.

„Нашето партнерство е добро развиено и се одвива во неколку домени: политички, воени, научни. Досега постигнавме значителни резултати “, изјави Витале.
Според него, практичната соработка е надополнета со политички дијалог на сите нивоа, што можеше да се види кога српскиот претседател Александар Вучиќ го посети Брисел во мај.

„Ова е суштински елемент на односите меѓу НАТО и Србија и клучен фактор за зајакнување на меѓусебното разбирање и доверба. „Генералниот секретар Столтенберг ја пофали личната посветеност на претседателот Вучиќ за партнерството на Србија со НАТО и ја потврди долгорочната посветеност на НАТО за зајакнување на стабилноста на целиот Западен Балкан, во што придонесува и КФОР“, рече Витале.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here