дома Свет Бајден изуми да каже за урнатата зграда на Флорида, Камала го потсети...

Бајден изуми да каже за урнатата зграда на Флорида, Камала го потсети и замоли да се врати и дообјасни

118
0
АКЦИЈА


„Дали сте сигурни дека не сакате да кажете ништо друго, Џо, го праша американската потпретседателка Камала Харис претседателот Џо Бајден за време на прес-конференцијата, за да каже нешто за уривањето на зградата на Флорида во четвртокот.

Бајден зборувал за инфраструктурниот проект и попатно добил разни прашања од новинарите на конференцијата, а потоа сакал да ја забрза приказната велејќи дека „мора да стигне до хеликоптерот што е можно побрзо“, кога Харис му пријде.

Претседателот и потпретседателката разменија краток, тивок разговор кој заврши со тоа што Харис рече „Флорида, да“, објави „Њујорк пост“.

„О да. Жал ми е. Ви благодарам, госпоѓо потпретседател “, рече Бајден, враќајќи се пред микрофонот.

Бајден тогаш започна да зборува за несреќата што ја погоди областа Мајами, кога се сруши зграда од 12 ката.

Размерот на катастрофата сè уште не е познат, а досега е познато дека загинале четири лица, а 159 сè уште се водат како исчезнати.

„Ние работиме на тоа. Подготвени сме да ги искористиме сите достапни средства, почнувајќи од федерални извори, веднаш, веднаш. Покрај тоа, ја замоливме Федералната агенција за итни случаи да оди во Флорида и да стори сé што е потребно, вклучително, доколку е потребно, и други згради да бидат евакуирани, да најдеме сместување за раселените и секој да има покрив над главата, храна, вода “, рече Бајден.

Погледнете го видеото насловено како Бајденовиот заборавителен момент.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here