дома Наука На 91 годишна возраст во Кина почина такото на хибридниот ориз Јуан...

На 91 годишна возраст во Кина почина такото на хибридниот ориз Јуан Лонгпинг

218
0
АКЦИЈА
Јуан Лонгпинг таткото на хибридниот ориз

Денеска во Кина на 91 годишна возраст почина Јуан Лонгпинг во светот и Кина познат како таткото на хибридниот ориз. Тој починал од попреченост на орган (органска грешка). Кинескиот врв упати сочуство до неговото семејство, а не улицитие пред болницата каде што почина го испратија илјадници луѓе со солзи во очите и цвеќиња во рацете.

Неговата животна определба во борбата за намалување на гладта во Кина го доведе до ниво на национален херој.

На официјалната фејсбук страна Xi’s moments беше наведено дека илјадници луѓе меѓу кои и многу познати упатиле жалење и сочуство на нивните социјални медија акаунти по повод упокојувањето на Јуан Лонгпинг, а портпаролот од кинеското министертво за надворешни работи го нарече Јуан Лонгпинг суперѕвезда и херој исто така изразувајќи длабоко сочуство.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here