дома Вести Кина ги надмина САД како земја со највеќе странски директни инвестиции

Кина ги надмина САД како земја со највеќе странски директни инвестиции

241
0
АКЦИЈА

Кина ги надмина САД минатата година и стана најголемиот примател на странски директни инвестиции (СДИ). 

Минатата година беа инвестирани 163 милијарди долари во Кина, додека САД мораа да се задоволат со инвестиции од 134 милијарди долари, покажуваат податоците на УНКТАД објавени во неделата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here