дома Вести Кина пред инаугурацијата на Џо Бајден вели дека посакува да ги врати...

Кина пред инаугурацијата на Џо Бајден вели дека посакува да ги врати односите со САД на вистински пат

250
0
АКЦИЈА

Пекинг рече дека сака да работи со новата американска администрација за да ги врати билатералните односи „на вистинскиот пат“, само неколку часа пред инаугурацијата на Џо Бајден за претседател. „И покрај нашите разлики, Кина и САД имаат широк спектар на заеднички интереси и има простор за соработка“, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи Хуа Чунинг за време на редовниот брифинг со новинарите денеска.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here