дома Наука Унгарците наскоро ќе можат да се образуваат на кинески универзитет во својата...

Унгарците наскоро ќе можат да се образуваат на кинески универзитет во својата земја, придобивките се големи

222
0
АКЦИЈА

Кинескиот универзитет се отвора во Будимпешта како прв и досега единствен кинески универзитет во Европската унија, а унгарската влада предводена од Виктор Орбан ќе донира 2,2 милиони евра за новиот студентски кампус во знак на добредојде.

Новата високообразовна институција, подружница на Универзитетот Фудан во Шангај, треба да ги отвори вратите за студентите во 2024 година, пишува денес Фајненшл тајмс.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here