дома Вести Ангела Меркел доби наследник на во партијата

Ангела Меркел доби наследник на во партијата

238
0
АКЦИЈА

Ангела Меркел доби наследник на челото на својата партија, Христијанско-демократската унија (ЦДИ)

EPA-EFE

59-годишниот Армин Лашет денес стана сојузен претседател на германските христијански демократи од десниот центар.

Избран е во вториот круг против многу конзервативниот Фридрих Мерц со 521 глас за и 466 против. Покрај нив за лидерската позиција се натпреваруваше и Нортберт Ретген.

Меѓу тројцата кандидати Лашет, кој од 2017 е премиер на германската најбројна сојузна држава Северна Рајна-Вестфалија, е оној кој најостро се залага за продолжување на политиката на Ангела Меркел и центарот на ЦДУ.

Во својот говор пред денешното гласање Лашет повторно ја истакна важноста на единството.

„На ЦДУ не му е потребен извршен директор да ја води, туку капитен на екипата кој ќе го води патот и ќе ја држи партијата обединета“, истакна наследникот на Меркел.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here