дома Свет Од Европа одбиваат било каква средба со Помпео

Од Европа одбиваат било каква средба со Помпео

243
0
АКЦИЈА

Американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, во последен момент го откажа патувањето за Европа откако шефот на луксембуршката дипломатија и високи претставници на ЕУ одбија да се состанат со него, јавија британските медиуми, повикувајќи се на дипломати запознати со ситуацијата.

Во соопштението на американскиот Стејт департмент претходно беше наведено дека патувањето е откажано поради ангажамнот на Помпео околу трансферот на власта пред инаугурацијата на Џо Бајден на претседателската функција, на 20 јануари.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here