дома Балкан Никола Селаковиќ и Ченг Бо за јакнење на соработката помеѓу Кина и...

Никола Селаковиќ и Ченг Бо за јакнење на соработката помеѓу Кина и Србија

287
0
АКЦИЈА

Министерот за надворешни работи на Србија, Никола Селаковиќ, се сретна со амбасадорот на Кина во Србија, Чен Бо, со кого разговараше за соработката меѓу двете земји и нејзино интензивирање за време на пандемијата на коронарниот вирусот, како и за поддршката на Кина за прашањето на Косово и Метохија

Селаковиќ изјави дека односите меѓу Србија и Кина продолжуваат да се зајакнуваат и изрази задоволство од интензивирањето на соработката меѓу Србија и Кина за време на пандемијата на коронарниот вирус, се наведува во соопштението на Министерството.

Шефот на српската дипломатија посочи дека Србија придава големо значење на натамошно збогатување на стратешкото партнерство и зајакнување на дијалогот на највисоко ниво со Кина и истакна дека српската влада продолжува да ги следи упатствата поставени од претседателите Александар Вучиќ и Си Џипиг.

Селаковиќ посочи дека посетата на претседателот Си Џипинг на Србија се очекува со голема радост, во време кога епидемиолошките услови во светот го дозволуваат тоа.

Министерот изрази задоволство од соработката што ја постигнаа двете министерства за надворешни работи, со желба во наредниот период да се направат дополнителни напори за нејзино интензивирање.

„Србија неизмерно го цени принципиелниот став на Кина по прашањето на Косово и Метохија, особено во рамките на ООН и другите меѓународни организации и институции и очекуваме таа поддршка да продолжи во истиот дух“, рече Селаковиќ.

Тој рече дека Србија е целосно посветена на интензивирање на соработката со Кина преку билатерални канали, но и преку иницијативата „Појас и пат“ и механизамот за соработка на Кина со земјите од Централна и Источна Европа.

Кога станува збор за економската соработка, шефот на српската дипломатија изрази очекување дека ќе продолжи трендот на кинески директни инвестиции во Србија, како и дека ќе има пораст на српскиот извоз во Кина.

Селаковиќ ја посочи и соработката меѓу двете земји во областа на културата, потсетувајќи дека Центарот за култура на Србија е отворен во Пекинг во ноември 2018 година, што, посочи министерот, ќе придонесе за подобро познавање на Србија и нашата култура во Кина.

Тој потсети дека беше предвидено и отворање на Кинескиот културен центар во Белград, чиј камен-темелник го постави претседателот Си Џипинг.

Селаковиќ испрати честитки до амбасадорот Чен и и посака успех во 2021 година и и се заблагодари за новогодишните честитки испратени од државниот советник и министер за надворешни работи на Кина, Ванг Ји.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here