дома Вести Микрософт, Гугл и Боинг донатори за инаугурацијата на Бајден

Микрософт, Гугл и Боинг донатори за инаугурацијата на Бајден

251
0
АКЦИЈА

„Одборот за инаугурација на Џо Бајден го објави списокот на донатори за церемонијата што ќе се одржи на 20 јануари и меѓу познатите компании кои дадоа големи пари се за Гугл, Мајкрософт, Боинг и неколку други големи компании“, рече тој.

Инаугуративниот одбор објави список со сите донатори кои дале повеќе од 200 американски долари, но одборот сè уште не открил колку дал кој, што ќе треба да го сторат најдоцна 90 дена по инаугурацијата.

Меѓу донаторите, меѓу другите, се и „Квалком“, Интернет-провајдерите „Веризон“ и „Комкаст“, ​​авиокомпанијата „Боинг“, синдикатот на работниците „ИБЕВ“, здравствено осигурување „Антем“ и компанијата за медицинска технологија „Масимо Корпорејшн“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here