дома Вести Ангела Меркел со остри критики за блокирање на Трамповиот профил на Твитер

Ангела Меркел со остри критики за блокирање на Трамповиот профил на Твитер

234
0
АКЦИЈА

БЕРЛИН – Германската канцеларка Ангела Меркел смета дека е „проблематично“ блокирањето на профилот на американскиот претседател Доналд Трамп на неколку социјални мрежи, вклучувајќи го и Твитер, рече портпаролката.

Твитер трајно го блокираше профилот на Трамп во петокот, наведувајќи ја причината за „ризикот од понатамошни обвинувања за насилство“ по рацијата врз претседателството во зградата на американскиот Конгрес, пренесува Бета.

„Можно е да се интервенира во слободата на изразување, но според ограничувањата дефинирани со законите, а не според одлуката на управата на една компанија“, рече на прес-конференцијата портпаролот на Ангела Меркел, Стефан Зајберт, пренесува агенцијата Франс Прес.

„Од таа гледна точка, канцеларката смета дека е проблематично што наредбите на американскиот претседател сега се трајно блокирани“, рече тој.

Зајберт рече дека операторите на платформите за социјално вмрежување „носат голема одговорност да обезбедат политичката комуникација да не биде отруена од омраза, лаги и поттикнување на насилство“. Тој рече дека е правилно да се „покаже растојание“ кога се објавува ваква содржина, и како пример изјави дека таквата содржина може да биде обележана со знак за предупредување, пренесува АП.

Но, Зајберт додаде дека слободата на мислење е фундаментално право од „елементарно значење“.

„На ваквите основни права не може да се интервенира, освен во согласност со законот и во рамките дефинирани од законодавците, а не според одлуката на раководството на платформата за социјална мрежа“, рече тој пред новинарите во Берлин.

Во четвртокот, социјалната мрежа Фејсбук го блокираше профилот на Трамп до 20 јануари, датумот на инаугурацијата на новоизбраниот претседател eо Бајден, а можеби и на неодредено време.

Ангела Меркел нема профил на Твитер, но Зајберт има, како и многу германски министри.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here