дома Свет Помпео ги крева рабниците за официјални контакти на САД со Тајван

Помпео ги крева рабниците за официјални контакти на САД со Тајван

218
0
АКЦИЈА

Соединетите држави ќе стават крај на своите децениски ограничувања на официјалните контакти со Тајван, најави државниот секретар Мајк Помпео, потег во последните денови од администрацијата на претседателот Доналд Трамп, што сигурно ќе ја налути Кина.

Во изјавата во саботата, Помпео рече дека Стејт департментот на САД веќе неколку децении „создал сложени внатрешни ограничувања за регулирање на интеракцијата на нашите дипломати, членови на службата и други службеници со нивните тајвански колеги“.

„Владата на Соединетите држави ги презеде овие активности еднострано, во обид да го смири комунистичкиот режим во Пекинг“, рече тој. “Нема повеќе.”

Не беше јасно што значи промената во пракса, при што Помпео рече дека комуникациите на извршната власт со Тајван ќе ги води Американскиот институт во Тајван (АИТ), кој е во сопственост на американската влада и служи како де факто амбасада на Тајван.

Владата на Тајван го поздрави потегот.

„Отстранети се декади на дискриминација“, објави на Твитер Хсиао Би-ким, дипломатски претставник на Тајван во Соединетите држави. „Огромен ден во нашите билатерални односи. Ќе ја негувам и ценам секоја можност “.

Министерот за надворешни работи Јозеф Ву рече дека е благодарен што Помпео ги укина „ограничувањата непотребно ограничувајќи ги нашите ангажмани“.

„Поблиското партнерство меѓу Тајван и САД е цврсто засновано врз нашите заеднички вредности, заеднички интереси и непоколебливо верување во слободата и демократијата“, додаде тој.

Од економската и културна канцеларија на Тајпеј во Соединетите држави во Вашингтон, која служи како неофицијална амбасада на Тајван, рекоа дека овој потег ја покажува „силата и длабочината“ на односите САД-Тајван.

Сепак, декларацијата – која доаѓа помалку од две недели пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден – се очекува да ја вознемири Кина, која го смета Тајван како своја територија и работеше на тоа да биде изолиран на светската сцена.

Тоа се случи и неколку дена пред Кели Крафт, американскиот амбасадор во Обединетите нации, да го посети островот од 13 до 15 јануари. Крафт би била највисоко рангирано официјално лице на САД кое би го направило тоа.

САД историски го држат Тајван на должина на оружје за да помогнат во одржувањето на врските со Кина.

Сепак, односот помеѓу Вашингтон и Пекинг се влоши во текот на последните четири години, при што Трамп прифати честитка преку телефонски повик од тајванскиот претседател Цаи Инг-Вен на 2 декември 2016 година.

Оттогаш, експертите рекоа дека САД се повеќе го користат Тајван како аргумент својствен највеќе ним во односите со Кина.

Оваа недела, Кина ја предупреди администрацијата на Трамп дека ќе плати „голема цена“ доколку се одржи планираната посета на Крафт.

„Соединетите држави ќе платат висока цена за своето погрешно дејствување“, се вели во соопштението на кинеската мисија во ООН.

„Кина силно ги повикува Соединетите држави да престанат со својата луди провокации, да престанат да создаваат нови потешкотии за односите меѓу Кина и САД… и престанете да одите понатаму по погрешниот пат “.

Тајван има корист од раздорот, со рекордна продажба на оружје во САД и посети на други официјални лица, вклучувајќи го и секретарот за здравствени и човечки услуги Алекс Азар.

Минатата година Трамп го потпиша и законот за осигурување на Тајван, кој ги продлабочува врските меѓу САД и Тајван, иако тие не одржуваат формални дипломатски односи.

Аналитичарите изјавија дека претстојната посета на Крафт најверојатно ќе биде повеќе симболична отколку влијателна, бидејќи тоа ќе се одржи неколку дена пред Бајден да ја преземе функцијата и тајванските лидери со нетрпение чекаат да видат како тој ќе и пристапи на врската.

Извор Алџезеира

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here