дома Вести Трамп овој пат блокиран трајно, односно засекогаш му е забранет пристап на...

Трамп овој пат блокиран трајно, односно засекогаш му е забранет пристап на Twitter

241
0
АКЦИЈА

Социјалната мрежа Твитер синоќа соопшти дека итно и засекогаш го блокира Твитер налогот на претседателот на САД, Доналд Трамп.

Компанијата смета дека актуелниот претседател ги нарушил политиките на социјалната мрежа против величење на насилството и дека постои ризик тоа да се повтори. Според неа, одлуката да се блокира налогот е донесена поради „ужасните настани оваа недела“.

„По внимателна проверка на последните твитови од @realDonaldTrump, и контекстот околу нив, посебно како тие беа прифатени и интерпретирани на Твитер и надвор од него, ние засекогаш ја запираме работата на тој налог поради ризик од натамошно провоцирање насилство“, се вели во соопштението.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here