дома Вести Четворица мртви во нередите во Вашингтон, уапсени 52 особи

Четворица мртви во нередите во Вашингтон, уапсени 52 особи

226
0
АКЦИЈА

ВАШИНГТОН – Четворица беа убиени, а 52 беа уапсени откако приврзаниците на претседателот Доналд Трамп упаднаа во зградата на Капитол за да спречат Конгресот да ја потврди победата на Бајден на претседателските избори, изјави шефот на полицијата во Вашингтон

Шефот на градската полиција Роберт ayеј Конти на прес-конференција рече дека 47 од 52 уапсени се поврзани со кршење на полицискиот час, што беше воведен во 18 часот. Како што наведе, 26 лица биле уапсени на теренот на Капитол Хил, каде се наоѓа американскиот Конгрес, пренесува Ројтерс. Останатите се уапсени под обвинение за носење огнено оружје без дозвола или забрането.

Конти рече дека на местата на Републиканскиот и Демократскиот национален комитет биле пронајдени две бомби од цевка, како и фрижидер во возилото на теренот на Капитол, во кој имало молотови коктели.

Конти не сакаше да ја идентификува жената која беше погодена и убиена од полицијата, но рече дека уште три лица починале поради „итна здравствена состојба“. Во немирите се повредени 14 полицајци, од кои двајца се хоспитализирани. Засега не е познато дали имало дополнителни апсења, пренесува Танјуг.

Убиената жена била ветеран во авијацијата

ВАШИНГТОН – Американските медиуми го открија идентитетот на жената која беше убиена во средата вечерта при обид да се пробие во Конгресната сала, каде се одржа седница за да се потврди победата на eо Бајден на претседателските избори.

Ешли Бебит, ветеран на американското воено воздухопловство од Сан Диего, е убиен, објави index.hr, повикувајќи се на Newујорк пост. Непосредно пред упадот на Трамп во Конгресот, таа напиша на Твитер дека „ништо нема да ги спречи“ и дека „бурата пристигна“.

„Ништо нема да не спречи. Може да се обидат, но бурата е тука и се спушта во ДЦ (Вашингтон) за помалку од 24 часа. „Темнината се претвора во светлина“, напиша Ешли на Твитер вчера, пренесува Бета.

Вонредна состојба во Вашингтон до 21 јануари

ВАШИНГТОН – Градоначалникот на Вашингтон, Муриел Баузер, ја продолжи вонредната состојба до 21 јануари, со поддршка на Националната гарда на ујорк, која ќе биде поставена околу градот по големите немири во кои беа убиени четири лица.

Наредбата на градоначалникот ќе биде во сила сè додека новиот претседател eо Бајден не положи заклетва, поточно, до денот по инаугурацијата, пренесува Танјуг.

Извор Политика

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here