дома Вести Конгресот донесе конечна одлука, Бајден е претседател на САД

Конгресот донесе конечна одлука, Бајден е претседател на САД

242
0
АКЦИЈА

По повод одлуката на Конгресот се огласи и досегашниот претседател на САД Доналд Трамп.

Тој навел дека пренесувањето на власта по 20 јануари ќе биде во согласност со прописите.

„Иако не се согласувам со исходот на изборите, сепак ќе дојде до уредна транзиција на 20 јануари“, рекл Трамп во изјавата.

„Отсекогаш сум зборувал дека ќе ја продолжиме нашата борба за да се осигураме дека се бројат само легални гласови. Иако ова претставува крај за најголемиот прв мандат во претседателската историја, тоа е само почеток на нашата борба за Америка повторно да ја направиме голема“, додал Трамп.

По прекинот пореди недерите кои вчера на Капитол хил ги предизвикаат подржувачите на актуелниот претседател Доналд Трамп, членоците на Претставничкиот дом и Сенатот се вратиле во Конгресот и продолжиле со пребројувањето на гласови.

Бајден победил со резултат од 306:232.

Со пребројувањето на трите изборни гласови од Вермонт Бајден и новоизбраната потпретседателка Камала Харис го надминале праго тод 270 гласоци којлку што биле потребни за победа.

Одбиени се приговорите да се отфрлат гласоите на Џорџија и Пенсилванија за Бадјен.

Републиканците се спротивставувале на изборните гласови во Аризона, Невада и Мичиген, но предлозите пропаднале пред да стигнат до расправа.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here