дома Вести Германија воведува обврска-најмалку една жена во управните одбори

Германија воведува обврска-најмалку една жена во управните одбори

266
0
АКЦИЈА

Германската влада одобри денеска, по повеќегодишни расправии, предлог закон со кој поголемите компании кои котираат на берзата се во обврска да имаат намалку една жена во своите управни одбори.

Законот ќе се однесува на листираните компании чиви одбори имаат повеќе од три членови, пренесува Ројтерс.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here