дома Балкан Црна Гора: Заради короната отказ добиле 5.000 граѓани

Црна Гора: Заради короната отказ добиле 5.000 граѓани

241
0
АКЦИЈА

Приближно оклу 5.000 црногорски граѓани од кои 2.500 мажи и 2.200 жени, изјавиле дека во периодот од април до септември добиле откази исклучиво заради ситуацијата со ковид пандемијата, покажува истражувањето на официјалната статистика за влијанието на пандемијата на пазарот на труд во Црна Гора.

“Истражувањето покажа дека во периодот април-јуни45.000 запослени биле одсатни од работа заради состојбата со коронавирусот, додека во периодотјули-септември тој број изнесувал 4.100”, изјави за дбевните новини Вук Чаденовиќ, помошник во секторот за социјална статистика и демографија, пренесува Танјуг.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here