дома Култура Подршка на предлог законот за подржување на француските вредности

Подршка на предлог законот за подржување на француските вредности

251
0
АКЦИЈА

Поглед на Ајфелова кула преку париска панорама

Француската влада одлучи денеска да продолжи со процедурата на донесување на закони за кои вели дека ќе ги сузбие праксите кои се косат со вредностите на Франција, како присилни бракови и тестови за невиност, иако противниците наведуваат дека тоа би можело да доведе до оттуѓување поедини муслимани.

Францускиот прамиер Жан кастес им рече на новинарите дека “законот ќе им даде на властите орудие за борба против политички и идеолошки прашања кои се косат со нашите вредност… и со суверенитетот и некогаш пратсавуваат кривични дела” пренесе Ројтерс.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here