дома Живот Бројот 10 има големо значење за канцеларката Ангела Меркел кога станува збор,...

Бројот 10 има големо значење за канцеларката Ангела Меркел кога станува збор, за списокот на Форбс на најмоќни жени во светот

246
0
АКЦИЈА

Списанието Форбс го објави списокот на 100 најмоќни жени во светот, а германската канцеларка Ангела Меркел се најде на првото место, десетта година по ред.

На второ место е шефицата на Европската централна банка, Кристин Лагард, а на трето е Камала Харис, новата потпретседателка на САД. Првата жена, која воедно е и првата црна Американка и првата Азијка Американка која е избрана за потпретседателка на САД, по првпат се најде на листата на најмоќни.

На четвртото место е претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, а на 18-то место е директорката на ММФ, Кристалина Георгиева.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here