дома Балкан Црногорскиот амбасадор во Кина, ги повика кинеските туристи во Црна Гора

Црногорскиот амбасадор во Кина, ги повика кинеските туристи во Црна Гора

228
0
АКЦИЈА
Знамето на Црна Гора, во позадина убавото црногорско приморје

Црна Гора е мала земја но со богати ресурси, посебно во туризмот, оцени црногорскиот амбасадор во Кина Дарко Пајовиќ и ги повика кинеските туристи, по завршувањето на пандемијата, да ја посетат и уживаат во неа.

Тој е на бизнис форумот, кој се одржува во рамките на механизмот на соработка помеѓу Кина и земјите од централноисточна Европа (17+1) во кинескиот град Соджоу, тој таму изјави дека секторот за туризам чини 25 проценти од црногорскиот бруто домашен производ (BDP), пренесоа подгоричките “Вјести”.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here