дома Балкан Сторијата за Албанецот Фадил и Србинката Благица го обиколи регионот, но и...

Сторијата за Албанецот Фадил и Србинката Благица го обиколи регионот, но и пошироко

252
0
АКЦИЈА

Албанецот Фадил Рама (54) и деведесет и двегодишната Србинка Благица Дичиќ се жив доказ дека човештвото не познава граници, ниту етнички, ниту верски.

Едвај подвижната старица е единствената жителка на напуштеното село Ваганес на исток од Косово и Метохија, но без оглед на тоа, таа ја прошета целата планета. Заедно со нејзиниот „трет син“, таа стана светски човек. За што зборува целиот свет.

Благица и Фадил покажуваат како треба да изгледа дијалогот меѓу Белград и Приштина на личен пример секоја недела, и така со години, децении.

Доволно за најголемите светски медиуми, како што е „Асошиејтед прес“, да започнат да зборуваат за тоа пријателство, грижа и внимание “. „Вашингтон пост “,„ АБС вести “и други … За жал, на Благица не и беше потребна ковид пандемијата“ за да сфати што значи живот во изолација.

Бестрашната старица веќе три години живее сама во својата трошна куќа од тули, откако ја остави нејзиниот најмлад син Слободан, кој заедно со неговата неподвижна сопруга се пресели во блиската косовска Каменица.

Постариот наследник на Ѓорѓе живее во Белград, но, како што пренесува „АП“, тој нема соба во главниот град на Србија за да ја смести неговата мајка.

Благица не се сеќава кога последен пат го видела Ѓорѓе додека Слободан ретко кога ја посетува.

Пред вој-ната во Косово, повеќе од 200 луѓе живееја во нивното село Вагнес, на 45 километри од Приштина. Но сите си заминаа. Нема повеќе дури и вода за пиење.

Единствениот чувар на животот на ова уништено место е Благица. За среќа, има некој друг што ја чува нејзе. Албанецот Фадил Рама доаѓа кај неа двапати неделно од соседното село Стрезовце.

Како што вели, политичарите во Белград и Приштина не се заинтересирани за ваква приказна и добрите односи меѓу Албанците и Србите.

Хуманиот човек смета дека нема ништо чудно во тоа што, како муслиман и Албанец, тој и помага на една стара, православна Србинка. Неговите соседи од Стрезовац се согласуваат со тоа.

-Помагање на постара жена? Србинки? Па што? Тоа е добро за него – рекоа двајца соседи на Фадил од локалното население за „АП“.

Фадил ги информирал и локалните овчари дека во Ваганес живее сиромашна старица, па, како што вели, тие исто така ја посетуваат од време на време и и носат вода и други потреби.

Што се однесува до него, тој му ветил на синот на Благица, Слободан, дека ќе се грижи за неа до крајот на животот.

– Никогаш нема да ја оставам сама – вети Албанецот со големо срце за „АП“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here