дома Вести САД ги оптужија Кубанците за напад на дипломати со усмерени радио фреквенции

САД ги оптужија Кубанците за напад на дипломати со усмерени радио фреквенции

248
0
АКЦИЈА

ВАШИНГТОН – Владата на САД ја оптужи денеска Куба дека со усмерени радиофрекфенции предизвикува мистериозни симптоми кај американските дипломати во амбасадата во Хавана и уште на некои места.

Амбасадата на САД во Куба

Во соопштението на Националната академија на науки се наведува дека симптомите можат да се доведат во врска со умерени, пулсирачки радио фрекфенции на кои се изложени американските дипломати, јавува Ројтерс.

Одреден број американски дипломати имал симптоми како што се главоболка, мачнина, вртоглавица и други наобјаснувачки симптоми, наречени “СИНДРОМ ХАВАНА” за тоа веќе подолго време се шпекулира. Денешниот извештај означува прво официјално објаснување на Вашингтон за оваа појава, иако е неубедливо.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here