дома Живот Отворен третиот хаинански меѓународен филмски фестивал

Отворен третиот хаинански меѓународен филмски фестивал

270
0
АКЦИЈА

Во главниот град на најјужната кинеска провинција Хаинан, Сања, синоќа е отворен Третиот хаинански меѓународен филмски фестивал (HIIFF).

Дел од сценографијата од отварањето на Хаинанскиот филмски фестивал

„Фестивалот има специјално значење за филмските работници и гледачи ширум светот,“ рече Шен Хаисијунг, претседателот на Кинеската медиска група (CMG) на церемонијата на отварањето.

Обраќањето на г-дин Шен Хаисијунг на отварањето на хаинанскиот филмски фестивал

„Тоа не е само доказ за брзото заздравување на кинеската филмска индустрија, туку и покажува надеж дека луѓето конечно ќе ја совладаат пандемијата “, рече Шен.

4K документарниот филм на KMG за борбата на кинескиот народ против пандемијата ќе биде за прв пат прикажан во текот на фестивалот. Шен изрази надеж дека овој документарен филм ќе им донесе доверба на луѓето кои се сеуште под влијание на епидемијата

фестивалот прими 4.376 дела од 114 земји и региони. Ќе бидат прикажани вкупно 189 кинески и странски филмови во 15 кина во четири кинески градови.

Подготвила: Џи Сју

Превземено од: (CRI)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here