дома Свет Бајден планира несекојдневна инаугурација во првиот месец од идната година

Бајден планира несекојдневна инаугурација во првиот месец од идната година

238
0
АКЦИЈА

Мала е веројатноста дека таму ќе има милион луѓе, рекол Бајден пред новинарите.

Џо Бајден судениот или не судениот иден претседател на САД

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден денес рекол дека во јануари планира невообичаена, но побезбедна инаугурација поради пандемијата.

-Ќе ја слушаме науката и препораките на експертите за луѓето да бидат безбедни. Со тоа мала е веројатноста дека таму ќе има милион луѓе, рекол Бајден пред новинарите во Вилмингтон.

На денот на инаугурацијата на американските претседатели поворката во главниот американски град Вашингтон од Конгресот, каде се дава заклетва, до Белата куќам каде што новоизбраниот претседател го дочекува старион претседател, традиционално ја гледаат голем број Американци долж Авенијата Пенсилванија која ги поврзува двата објекта.

-Мислам дека ќе гледата нешто што е повеќе слично на конвенцина, а не типична инаугурација. Пред се мојата цел е Америка да биде безбедна, но да има и можност да се прослави. Да се слави и да се гледаат другите како слават, рекол Бајден

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here