дома Свет Во Франција заради корона вирусот повеќе општини во карантин

Во Франција заради корона вирусот повеќе општини во карантин

243
0
АКЦИЈА

Франција забележа нов не славен рекорд- таа е втора држава во Европа, после Шпанија, во која вкупниот број на заразени со вирусот корона се идксчи над милон. Заради наглото ширење на вирусот, владата на Франција ги заоштри мерките и го прошири карантинот на повеќе области- која заправо значи дека во таа земја нема излегување надвор помеѓу девет навечер и шест наутро.

Францускиот претседател Емануел Макрон во раговор со членови на медицинскиот персонал и вработените во министерството за здравство

Полициски час за повеќе од 46 милиони луѓе- на тој начин владата на Франција ќе се обиде за го запре наглиот скок на бројот на новозаразени со вирусот корона, кој во оваа земја достигнува нови рекорди.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here