дома Балкан Вучиќ во Белград се состанал со Амфилохије и Јоаникије

Вучиќ во Белград се состанал со Амфилохије и Јоаникије

271
0
АКЦИЈА

“Председателот на Србија и обеќал економска помош на Црна Гора, пренесуваат белградските медиуми.”

Во Белград пред два дена се состанале председателот на Србија Александар Вучиќ, митрополитот Црногорско-приморски Г. Амфилохије и епископот Будимљанско-никшички Г. Јоаникије пренесува Спутник.”

Митрополитот Црногорско-приморски Г. Амфилохије-Претседателот на Србија Александар Вучиќ-епископот Будимљанско-никшички Г. Јоаникије

Средбата протекла во многу срдачна атмосфера. На состанокот е нарочито нагласено дека Србија и Црна Гора треба да развиваат свеопфатни односи и дека како најблиски држави нужно се упатени една на друга, наведува понатаму Спутник.

Изворот на белградскиот портал Nova.rs наведува дека Вучиќ обеќал економска помош за Црна Гора .

Како што пишуваат подгоричките “Vijesti”, повикувајќи се на изворот Nova.rs, Амфилохије и Јоаникије во Београд допатувале на состанок со патријархот Иринеј, а потоа и со председателот Александар Вучиќ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here