дома Свет Лавров: Русија и САД да ја отфрлат можноста за нуклеарна војна

Лавров: Русија и САД да ја отфрлат можноста за нуклеарна војна

382
0
АКЦИЈА
Сергеј Лавров

Претседателите на Русија и САД Владимир Путин и Доналд Трамп, би требале заедно да изнесат став дека користењето на нуклеарното оружје е неприфатливо, изјави министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров.

Од политичка перспектива, од најголема важност е Русија и САД да го смират остатокот на светот со тоа што ќе издадат заедничко соопштение на највисоко ниво со кое ќе порачаат дека нема победник во нуклеарна војна, па така дека нуклеарната војна не би била прифатлива, рече Лавров.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here