дома Балкан Турција за два месеци добива противракетни системи S-400

Турција за два месеци добива противракетни системи S-400

387
0
АКЦИЈА
Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган

Сергеј Чермезов, раководителот на рускиот државен конгломерат Ростек, рече денес дека Русија за два месеци ќе почне да и испорачува на Турција противракетни системи S-400.

Чермезов истакна дека Русија успешно ја завршила обуката на турските стручњаци за користењето на системите S-400, пренесува Ројтерс

Турција е членка на НАТО која имаше негативни препораки од страна на алијансата околу договорот со Русија за испорака на ракетните системи S-400.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here