дома Балкан Тумбаковиќ доби отказ: И покрај силните притисоци со кои се соочувал одби...

Тумбаковиќ доби отказ: И покрај силните притисоци со кои се соочувал одби да ја води репрезентацијата на Црна Гора на мечот против Косово

372
0
АКЦИЈА

Љубиша Тумбаковиќ одби да седи на клупата на Црна гора во дуелот со селекцијата на Косово, во тимеот на се најдоа ни фудбалерите на црвена ѕвезда Филип Стојковиќ и Мирко Иваниќ. 

Љубиша Тумбаковић
Љубиша Тумбаковиќ одби да ја води репрезентацијата на Црна Гора против Косово

Извршниот одбор на фудбалскиот сојуз на Црна Гора одржа вонредна седница причинета од случувањата околу А репрезентацијата во очи на мечот од третото коло на квалификациите за ЕУРО 2020 против селекцијата на Косово.

Членовите на извршниот одбор донесоа едногласна одлука за смена на доесагашниот селектор на националната селекција Љубиша Тумбаковиќ заради одлуката да не ја води екипата на споменатиот меч, што претставува непријатно изненадување и кршење на професионалните обврски дефинирани со договорот, се наведува во соопштението на ФСЦГ.

Извршниот одбор одлучи националниот тим на мечот со чешка од клупата да го предводи Миодраг Џудовиќ и Драгоје Лековиќ

Тумбаковиќ ја превзема репрезентацијата на црна Гора во фепруари 2016.година.

Мечот во Подгорица заврши со нерешен резултат 1:1.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here