дома Свет Кинескиот претседател синоќа на денот на рускиот јазик доби почесен докторат од...

Кинескиот претседател синоќа на денот на рускиот јазик доби почесен докторат од универзитетот во Санкт Петербург

390
0
АКЦИЈА
На кинаскиот претседател Си Џи Пинг му беше доделен почесен докторат на универзитетот во Санкт Петербурк каде што беше присутен и рускиот претседател Владимир Путин

На денот на рускиот јазик и 220 години од раѓањето на големиот руски и светски поет Александар Пушкин се случи несекојдневен настан во Русија Санкт Петербург.

Претседателот Си Џи Пинг доби почесен докторат од Русија, државниот универзитет на Санкт Петербург синоќа.

Рускиот претседател Владимир Путин беше присутен на доделувачката церемонија

Си беше топло пречекан од Путин кога пристигна во главната зграда на универзитетот. Двајцата претседатели застанаа пред аудиториумот заедно, каде што ги пречекаа стоечки овации од членовите во факултетот, студентите и присутните гости.

Покрај своите излагања ти го посетија и менделеовиот центар посветен на делот на Димитри Иванович Менделеев големиот руски и светски хемичар и инветор.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here