дома Балкан Церар ја напушта претседателската функција во партијата, останува министер

Церар ја напушта претседателската функција во партијата, останува министер

395
0
АКЦИЈА
Миро Церар

Словенечкиот министер за надворешни работи Миро Церар на есенскиот конгрес на својата партија нема да се кандидира за претседател, заради лошите резулатати на неодамнешните избори за Европскиот парламент, соопшти партијата на модерниот центар ПМЦ.

Церар рече дека ќе остане министер за надворешни работи, а дека СМЦ и понатаму ќе биде цврст член на владеачката коалиција и дека на новото водство ќе му помага партијата да остане значаен фактор во Словенија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here