дома Свет Трамп: Британија да се повлече ако ЕУ не и го даде тоа...

Трамп: Британија да се повлече ако ЕУ не и го даде тоа што го бара

335
0
АКЦИЈА
Доналд Трамп и Тереза Меј

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Велика Британија би требала да одбие да ја плати сметката за разводот од ЕУ во износ од 39 милијарди фунти и да се повлече од преговорите за Брегзит, ако Брисел не и го даде тоа то Британија го посакува.

Во очи на официјалната посета на Британија, во која стигнува во понеделник, Трамп во интервјуто за листот Сандеј Тајмс рече дека следниот британски премиер би требал да го прати Најџел Фараж кој највеќе се заложи за Брегзит, да преговара со ЕУ, пренесува Ројтерс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here