дома Балкан Во Босна поплави од големи размери, а во Тузла прогласена состојба на...

Во Босна поплави од големи размери, а во Тузла прогласена состојба на елементарна непогода

392
0
АКЦИЈА

Дождот повторно во централна Босна поплави куќи, сруши мостови и уништи патишта. .

Големо невреме со полави ја зафати Босна

како што јавува Kliks.ba, состојбата на подрачјето на Зеничко-добојскиот и Среднобосанскиот кантон се нормализира после поплавите и клизиштата кои ги погодија мештаните на неколкуте општини во овие кантони.

Во Тузла е прогласена состојба на елементарна непогода од поплавите по што дождот на овие подрачја предизвика изливање на водите и активирање на клизишта, што загрози околу 50 објекти и причини голема материјална штета.

Градскиот штаб за Цивилна заштита на вонредната седница констатираше дека изливањето на водотечините причинило голема материјална штета при што е прекинат дел од водоводната мрежа, оштетени се поедини мостови и патишта, пренесува Klix.ba.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here