дома Наука Во Бристол нацртан џиновски мурал на Грета Туберг-светската активистка за запирање на...

Во Бристол нацртан џиновски мурал на Грета Туберг-светската активистка за запирање на климатските промени

413
0
АКЦИЈА
Џиновскиот мурал на светската активистка за запирање на климатските промени, Грета Туберг во Бристол

Голем мурал во е нацртан на една од зградите во градот Бристол кој ја отсликува борбата на светската активиска за запирање на климатските промени Грета Туберг.

Грета Туберг е тинејџерка која со својот проглас за стопирање на климатските промени поттикна движење низ училиштата во светот за протести за поздрава и нормална иднина на светот кој е под закана на глобално затоплување кое може да му нанесе штети од неверојатни размери на целото човештво.

Таа постана светски симбол во борбата против климатските промени.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here