дома Балкан На Албанците им стигнало предупредување-Србите можат за два сата да го завземат...

На Албанците им стигнало предупредување-Србите можат за два сата да го завземат северот.

479
0
АКЦИЈА

Силна вест се прошири по српските медиуми. Скоро сите медиуми во соседна Србија ја објавија оваа вест. Балканската геополитика драматично и засилено се менува во корист на нашиот северен сосед.

Војската на Србија е далеку посилна од 1999. година

Војно-полициската парада во Ниш “Одбрана на слободата”, на која е прикаѓана сета сила на српските вооружени сили, предизвика големо внимание на западните безбедносни служби, но и голема паника помеѓу лидерите во приштина!

На претседателот на ткн. Косово Хашим Тачи и премиерот Рамуш Харадинај за викендов им стигнаа извештаите на т.к.н. косовски агенти, но и предупредување од една западна амбасада со која се предупредуваат дека Војската на Србија денес е еспоредливо поопремена и посилна отколку што беше во текот на војната 1999. година. Во предупредувањето меѓу редови се наведува дека во случај на било каков напад на Србите на северот на Космет, Србија би била во состојба за точно два часа да го завземе целиот потег од Ибар каде што се наоѓаат четирите српски општини, Зубин Поток, Северна Митровица, Звачан и Лепосавиќ.

Не ги потценувајте

Во поверливите предупредувања кои припадниците на обевестувачките структури на Космет ги подготвија се споменува спремноста на српските сили за моневита реакција и се истакнува дека војната моќ на Србија денеска никако не смее да се потцени.

– Во западните кругови посебно внимание е дадено заради прикажувањето на руската војна опрема на српските “рамбо-војници “1500”. Во дописката од една странска западна амбасада дословно се наведува предупредувањето. Војската на Србија е поспремна отколку во 1999.година и може многу брзо да влезе на Косово и Метохија-цитира соговорникот од безбедносните кругови.

Во прилог на тоа, тој потсеќа на пишувањето на Американската агенција АП која дефилето на Српските вооружени сили го поврза со растечките тензии на КиМ но и со врските со Русија

Вие сте наши, не треба да се грижите

Некогашниот офицер на ЈНА Веселин Шљиванчанин вели дека Војската на Србија е на завидно ниво спремна да го одбрани својот народ

–Имаме увежбана и опремена војска.На никого не му се закануваме, ниту туѓо одземаме, туку сакаме да го чуваме својот народ и граница-оценува Шљиванчанин.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here