дома Балкан Папата ги одобри посетите во спорното Босанско светилиште Меѓугорје

Папата ги одобри посетите во спорното Босанско светилиште Меѓугорје

407
0
АКЦИЈА
Папата Францис одредува нови свештеници и води света миса во базиликата Св. Петар.

Папата Франциск го одобри ходочастието во Меѓугорје, село во Босна кое влезе во контраверза да ли Богородица им се појавува на локалното население, рекоа од Ватикан во неделата.

Изјавата на портпаролот Алесандро Гисоти, кој рече, како и да е,ова официјално одобрување не треба да биде интрепретирано како автентификација на црквата на наводните укажувања, затоа што уште многу истражувања се потребни.

Шест деца првпат пријавија визија на Дева Марија во 1981 г. во сценарио кое потсеќа на познатите укажувања од францускиот град Лоурдес во 19 век и сто години порано од тие во Фатима Португалија

Во следните години, Босанското село стана главно ходочасно место, привлекувајќи илјадници луѓе секоја година и подарувајќи им на многу посетители како што тие велат, обновено чувство на спиритуалност.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here