дома Балкан Одбрана на слободата” – воен спектакл и на небо и на земја

Одбрана на слободата” – воен спектакл и на небо и на земја

439
0
АКЦИЈА

На показот на способностите на српската војска и полиција во Ниш “Одбрана на слободата” учествуваа 4.000 војници и полицајци, 300 возила и 40 леталки. Дефилираа пешадиски, моторизирани и воздухопловни ешалони. Најголемото внимание на публиката го привлекоа авионите “миг 29”, хеликоптерите Ми-35 и модернизираниот тенк Т-72. Голем аплауз за егзерцирот на Гардата на ВС. Претседателот на Србија Александар Вучиќ го оцени приказот со оцена “многу добро”. Моменти од приказот “Одбрана на слободата”

11.24 – Претседателот на Србија Александар Вучиќ го оцени денешниот приказ со оцена”многу добро”. Им заблагодари на припадниците на војската и полицијата кои “на импресивен начин го обележаа Денот на победата и покажаа како се враќа долгот на оние кои ја створиле слободата”. 

12.14 – Традиционално, на краљјот на показот Гардата на Војската на Србија изведува егзерцир кој публиката го следи со големо внимание. Егзерцир на Гардата на Војската на Србија

12.11 – Сликата над Ниш е величенствена затоа што упоредно со проаѓањето на тенковите на Војската на Србије надлетуваат авионите “миг 29”. 

12.06 – Борбените возила на пешадијата поминаа по Булеварот Николе Тесла во Ниш. Меѓу нив се тенковите на Војската на Србије М-84, а голем аплауз на публиката предизвика поминувањето на модернизираниот тенк Т-72.

12.00 – Публиката ги усмери погледите кон небото каде се појавија школски авиони “ласта” и школско-борбени авиони “супергалеб г4”. Прелетаа и јуришни авиони “орао”. 

11.58 – У оклопните возила од погонот “лазар 3” се наоѓаат војници опремени со најсовремена опрема по проектот “1500 плус”.

11.57 – Подешалонот на савремените артилериски орудија во својот состав ги има “шумадија”, “нору б52” и “алас”. 

11.53 – Подешалонот 250. на ракетната бригада се представи со системот “нева” со кој 1999. година се оборени авионите Ф-117 и Ф-16. Тука беше и системот “куб”.

11.50 – У составот на подешалонот на артилериските единици најголемо внимание привлече самоходната хаубица “нора”.И се истакнува лансерот на ракети”огањ”. 

11.46 – Моторизираниот ешалон почна со настап на подешалонот мотоцикли и квадови како и подешалонот на борбени возила на МУП-от на Србија. Покрај публиката во Ниш поминаа и “хамери” и модернизирани оклопни возила на Војската на Србија.

11.43 – Вниманието на публиката го привлекоа хеликоптерите на Војската на Србија Ми-8, Ми-17, и “газела”. 

11.35 – Започна и дефилето на припадниците на воздухопловството. Прво прелетаа хеликоптерите меѓу кои беа леталките Ми-35 од составот на воздухопловните сили на Руската Федерација. По тоа, на небото се појавија хеликоптерите на МУП-от на РС. 

Хеликоптер Ми-35

Хеликоптер Ми-35

11.28 – настапи и подешалонот на Центарот за основна полициска обука во Сремска Каменица, подешалонот на ветераните на МУП-от, подешалонот на кадетите на Војната академија, подешалонот на Жандармеријата, подешалонот на коњаниците. Дефилуваа и подешалоните на припадниците на извидувачките чети на Втората, Третата и Четвртата бригада КВ и подешалоните на Војната полиција како и Специјалнните бригади.

11.23 – Почна дефилето на припадниците на пешадискиот ешалон. Прво настапи подешалонот на воените знамиња на Војската на Србија кои ги носат кадетите на Војната академија. По нив следеа подешалонот на војните ветерани.

Дефиле пешадијских ешалона

Дефиле на пешадијските ешалони

11.14 – Бригадниот генерал Владета Балтиќ му рапортираше на претседателот на Републикара, со што почна показот. На почетокот скокови од висина од 2.000 метри на припадниците на 63. падобрански батаљон.  

Припадници 63. падобранске бригаде

Припадници на 63. падобранска бригада

11.10 – Командантот на Копнената војска, генерал-потполковник Милосав Симовиќ, најавува што ќе биде прикажано. Српските војници и полицајци денес чекорат напред со истиот дух на борбеност, јунаштво, победа и слава како и нивните предци, поруча Симовиќ.

11.00 – Фанфарама најавено доаѓањето на претседателот на Србија и врховниот командант на ВС Александар Вучиќ. Пред показот интонирана е химната “Боже правде”. Председателот ја поздрави почасната чета на Гардата.

Председник Вучић у друштву министара Небојше Стефановића и Александра Вулина

Председателот Вучиќ во друштво на министерот Небојша Стефановиќ и Александар Вулин

Програмата на показот го опфати свеченото дефиле на пешадискиот ешалон, дефилето на моторизаираниот ешалон, налетот на ваздухопловниот ешалон и падобранскиот десант.

Припреме за параду у Нишу

Припреми за парадата во Ниш

Во Ниш граѓаните можеа да видат борбени возила на пешадијата, тенкови, борбени возила “хамер”, артилериске системи “огањ”, борбени возила “лазар”, артилериски орудија “нора”, ПВО системи, оклопни возила на жандармеријата, полициски возила, средства од развојот на претпријатието Одбрамбена индустрија на Србија “шумадија”, “алас”, “милош”, “огањ модуларн”, “огањ дигитален”, “пасарс” и современо наоружување и опрема по проектите “1500” и “1500 плус”.

Во Ниш стигна и модернизираната верзија на рускиот тенк Т-72 Б3. Посадата вели дека тоа е еден од најдобрите тенкови на светот. Претсавени се и два Хелихоптери Ми-35. 

За спремањето, организирањето и изведувањето на показот одговорен беше командантот на Копнената војска генерал-потполковни Милосав Симовиќ, командантот на показот беше заменик командантот на Копнената војска бригадниот генерал Владета Балтиќ, додека во име на МУП-от одговорен беше командантот на Жандармеријата потполковник на полицијата Дејан Луковиќ.

“Миговите 29”

Во очи на показот, претседателот АСлександар Вучиќ рече дека состојбата и опременоста на ВС и полицијата е неспоредливо подобра, додавајќи дека на тоа сеуште се работи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here