дома Албанија Додик му рече на тачи отворено во лице: Косово е Србија

Додик му рече на тачи отворено во лице: Косово е Србија

411
0
АКЦИЈА

Претседавачкиот на претседателството на БиХ Милорад Додик му кажа на претседателот на Косово Хашим Тачи да престане да ја спомеува Република Српска и исто така дека Косово е Србија.

Share

Milorad Dodik (EPA-EFE, file)

Милорад Додик

Реагирајќи на зборовите на Тачи дека тој “не сака РС во Косово и Метохија” Додик му рече на Тачи за време на пленарната средба на Брдо-Бриони самитот во Тирана да престане да ја споменува РС затоа што таа е уставна категорија,потврдена во Дејтон , и таа има свој устав и територија.

“Не ја споменувај РС. Ако тоа те прави да се чуствуваш подобро, дозволи ми да ти кажам- РС нема територијални претензии кон Косово.Всушност, Косово е Србија,” му рече Додик на Тачи, пренесува агенцијата срна .

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here