дома Балкан До 2025. БиХ би требала да биде исчистена од заостанатите мини

До 2025. БиХ би требала да биде исчистена од заостанатите мини

417
0
АКЦИЈА

БиХ и понатаму има најголем број заостанати мини, но се работи на тоа до 2025. да биде потполно исчистена, изјави синоќа шефот на делегацијата на ЕУ во БиХ Ларс-Гунар Вигемарк.
Тој на претставувањето на анализата за чистење на мините на вооружените сили на БиХ за 2018. година рече дека на почетокот на оваа година е усвоена нова стратегија за деминирање 2018.-2025, чија реализација Европската унија ќе ја подржи со 10 милиони евра.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here