дома Балкан Бугарија набавува осум нови авиони F-16 од САД

Бугарија набавува осум нови авиони F-16 од САД

441
0
АКЦИЈА

Бугарија го одобри почетокот на планот за набавка на воена опрема од САД, поточно на осум нови авиони F-16 земнувајќи ги Миговите 29 подобрувајќи ги своите НАТО стандарди.

Одлуката ќе треба да помини низ парламентарно одобрување. Договорот треба да биде вреден околу 1.06 билиони долари, ова би можело да биде најголема порачка на Бугарија по падот на комунизмот пред триесетина години

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here