дома Спорт Новицки испиша нова историја во НБА-лигата

Новицки испиша нова историја во НБА-лигата

408
0
АКЦИЈА

Новицки испиша нова историја во НБА-лигата
Германецот стана првиот играч кој 21 сезона игра во дресот на еден тим.

Дирк Новицки утрово направи нешто што никогаш претходно не му успеало на ниту еден друг играч во историјата на НБА-лигата. Одигра меч за Далас во 21 сезона по ред. До денеска, во НБА немало играч кој во кариерата успеал да одигра 21 сезона само за еден тим. Досега Германецот овој рекорд го делеше со Коби Брајант, кој има одиграно 20 сезони во дресот на Лос Анџелес лејкерс, но отсега Новицки е единствен со 21 сезона за еден клуб.

Автор Трајан Маневски · Објавено 14.12.2018 · Обновено 14.12.2018

Превземено од и повеќе на Спорт маниа

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here