дома Свет За што ќе зборуваат Меркел и Путин овој викенд во Берлин

За што ќе зборуваат Меркел и Путин овој викенд во Берлин

441
0
АКЦИЈА

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе го угости претседателот на Русија во Берлин овој викенд, а спрема зборовите на портпаролот на германската влада Штефан Зајберт, лидерите на двете земји ќе разговараат за ситуацијата во Сирија, состојбата на истокот на Украина, но и за изградбата на северен тек 2.

Аналитичарите оценуваат дека Меркел и Путин ќе разговараат и за за зголемувањето на царините и непредвидливата дипломатија на американскиот претседаел Доналд Трамп.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here