дома Свет Норвешка: Министерот за рибарство поднесе оставка поради приватните патувања во Иран и...

Норвешка: Министерот за рибарство поднесе оставка поради приватните патувања во Иран и Кина

437
0
АКЦИЈА

Норвешкиот министер за рибарство Пер Сандберг денес поднесе оставка по оштрите критики дека ги прекршил безбедносните протоколи со тоа што приватно патувал во Иран и Кина, а за што не ја обавестил владата.

Сандберг (58) не ги навел причините заради кои однапред не ги извстил надредените за тие патувања – за одморот во јули во Иран каде што бил со својата партнерка иранка и за патот во Кина во мај, пренесува АП.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here